1 Ocak 2014’ten itibaren gerçek ve tüzel kişi tacirler ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde “ticaret sicil numaralarına yer vermek (veya MERSİS numarası) zorundadırlar.

Buna göre, 01.01.2014 tarihinden itibaren şirketler tarafından düzenlenen ticari belgelerde (fatura, irsaliye, gider pusulası, müstahsil makbuzu, tahsil ve tediye makbuzu, perakende satış fişleri ( Ödeme kaydedici cihaz fişleri), antetli kağıt)  ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayanağını oluşturan belgelerde, MERSİS numarası olanlar bu numarayı, olmayanlar taret sicili numarası, ticaret unvanı, ticari işletmenin merkezi bilgilerine yer vermeleri gerekmektedir.

Eskiden basılmış belgelerini 2014 yılında da kullanmaya devam edecek olan yükümlüler ise  bu bilgileri bir kaşe aracılığıyla kullanmakta oldukları belgelere ekleyebilirler.

Ankara merkezli şirketlerde MERSİS 2013 yılında uygulamaya girmiş olup, MERSİS numarası  http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/ adresinden sorgulanabilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir