Duyurular

İlave Altı Puanlık Teşvik Süresi Uzatıldı

Sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi düşük olan şehirlerde üretim ve istihdam imkanlarının desteklenmesi amacıyla 29/05/2013 tarihli 6486 sayılı kanun ile, 5510 sayılı kanunun 81’inci maddesine eklenen fıkra ile, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren 5 puanlık sigorta primine ilave olarak prime esas kazanç alt sınırı üzerinden 6 puana kadar ilave prim indiriminden yararlandırma ve söz konusu teşvikin uygulanacağı illeri ve teşvikin uygulanma süresini belirleme konusunda Cumhurbaşkanına yetki verilmişti. 24/02/2021 tarihli ve 31405 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile söz konusu bölgesel sigorta primi işveren hissesi teşviki 31/12/2021 tarihine kadar uzatılmıştır. 

Bu çerçevede ilave sigorta primi teşviki 01.01.2021 tarihinden itibaren aşağıda belirtilen illerde faaliyet gösteren işyerlerinde uygulanmaya başlanacaktır.

(I) Sayılı Liste

AfyonkarahisarAmasyaArtvinBartınÇorumDüzceElazığErzincanHatayRize
KastamonuKırıkkaleKırşehirMalatyaNevşehirKaramanSivasTrabzonUşak

 (II) Sayılı Liste

AdıyamanAksarayBayburtÇankırıErzurumGiresunGümüşhaneTunceli
KahramanmaraşKilisNiğdeOrduOsmaniyeSinopTokatYozgat

(III) Sayılı Liste

AğrıArdahanBatmanBingölBitlisDiyarbakırHakkariIğdır
KarsMardinMuşSiirtŞanlıurfaŞırnakVanBozcaada-Gökçeada İlçeleri

Söz konusu teşvik 01/01/2021 tarihinden itibaren yukarıdaki (I), (II) ve (III) sayılı listede yer alan illerde faaliyet gösteren işyerleri için 31/12/2021 tarihine kadar uygulanacaktır. 

Bu listede yer alan il ve ilçelerdeki işyerleri aşağıda belirtilen şartları yerine getirdikleri takdirde 5 puanlık sigorta primi desteğine ilave olarak 6 puanlık prim desteğinden de faydalanabileceklerdir.

  1. Aylık olarak verilen prim ve hizmet belgesinin yasal süreleri içerisinde SGK’ya bildirilmesi,
  2. Aylık olarak tahakkuk eden primlerin yasal süreleri içerisinde ödenmiş olması, 
  3. Prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme zammı veya gecikme cezası borcunun bulunmaması veya taksitlendirilmiş olması,
  4. Teşvik kapsamında yer alan il veya ilçelerde faaliyet gösterilmesi ve sigortalı istihdam edilmesi.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir